“Laat je niet tegenhouden als iemand zegt dat je iets niet kunt”
Toen Jeffrey in 2020 bij Kwintes aan de Lübeckstraat in Lelystad kwam wonen, begon hij op een woongroep. Dat was wennen: samenleven, afspraken maken, leren omgaan met structuur. Maar stap voor stap vond hij zijn draai. Inmiddels woont hij al een tijdje in een eigen studio binnen dezelfde beschermde woonvorm. “Het is echt mijn plekje”, zegt hij. “Hier kan ik oefenen met zelfstandig wonen omdat ik weet dat er hulp in de buurt is als het nodig is.”
Zijn jeugd was allesbehalve makkelijk. Jeffrey groeide op in een gezin waar geweld en verslaving de boventoon voerden. Daarna kwam hij in een pleeggezin terecht, waar warmte en liefde vrijwel niet aanwezig waren. “Wat er allemaal is gebeurd en waar ik heb gewoond… dit is nog maar het topje”, vertelt hij. Jarenlang hoorde hij van verschillende ouderlijke figuren dat hij niks kon en dat hij nooit iets zou bereiken.

Doorzetten en bewijzen dat het wel kan
Toch liet Jeffrey zich niet tegenhouden. Hij haalde zijn MBO-diploma in 2025 en studeert nu aan de Hogeschool van Amsterdam in Game Development. “Guess what?? Ik kan het toch wél”, zegt hij lachend. Complimenten aannemen blijft lastig voor hem, maar hij merkt dat zijn zelfvertrouwen langzaam groeit.
“Voor mij was het heel belangrijk dat ik niet bleef hangen in een ‘loop’ waarin ik steeds te horen kreeg dat ik niets zou bereiken”, vertelt Jeffrey. “Daarom heb ik op een gegeven moment besloten dat ik een opleiding ging doen.” Dat was een grote stap, maar die keuze heeft hem gebracht waar hij nu staat: gemotiveerd, zelfstandiger en steeds een beetje meer zelfvertrouwen.
Leren en groeien bij Kwintes
Tristan Borsch, één van zijn begeleiders, vult aan: “Jeffrey is heel slim en weet manieren te vinden om dingen bespreekbaar te maken. Hij kiest zijn eigen pad, maar staat ook altijd open voor gesprek en adviezen.”
In het begin vond Jeffrey het best lastig om te wonen op de woongroep, waar iedereen zijn eigen uitdagingen had. “Je woont met mensen die allemaal iets meedragen, en daar moet je mee leren omgaan.” Gaandeweg realiseerde hij zich dat dit niet anders is dan in de ‘gewone’ wereld. “Uiteindelijk kan je buurman of buurvrouw buiten Kwintes ook iemand zijn met zijn eigen problemen,” zegt hij. “Daarom focus ik liever op mezelf, dat helpt me het meest om rustig te blijven en vooruit te komen.”
Tristan herkent die ontwikkeling goed. “In het begin is het voor veel bewoners zoeken naar hun plek”, legt hij uit. “Je leert hier onder andere hoe je je leven meer structuur kunt geven en hoe je kunt omgaan met je kwetsbaarheid. Buiten Kwintes houdt niet iedereen rekening met je situatie, dus het is belangrijk dat iemand stap voor stap leert zelf keuzes te maken en met verschillende mensen om te gaan. Ons doel is dat iemand uiteindelijk zo zelfstandig mogelijk kan meedraaien in de maatschappij.”
“En soms helpt het om grappen tussendoor te maken, dat maakt het allemaal wat lichter,” vult Jeffrey aan, verwijzend naar de humor die hij deelt met zijn begeleiding.
Een goede balans tussen plezier en leerdoelen
Die gezellige, voor de meeste mensen vaak ‘gewone’ momenten maken veel verschil voor Jeffrey. Samen gamen, een gourmetsessie met zijn begeleider tijdens kerst, eens in de zoveel tijd een leuke film kijken, het zijn herinneringen die hem goed doen. Voor Jeffrey bij Kwintes kwam wonen, was dit een lange tijd niet zo ‘gewoon’. Tristan legt uit: “Het is belangrijk dat bewoners en begeleiders ook samen plezier hebben. Het helpt ontspannen en elkaar echt leren kennen. Zo kun je beter samenwerken omdat het de band versterkt. Het gaat om het vinden van een goede balans tussen werken aan doelen en plezierige momenten beleven. Dat iemand een fijne dag heeft, kan soms ook al een mooi doel zijn. Sommige mensen die hier wonen, hebben die fijne momenten thuis nooit meegemaakt. Des te belangrijker om hen alsnog deze ervaringen mee te geven.”
Vooruitkijken naar zelfstandigheid
Nu staat Jeffrey aan de start van zijn uitstroomtraject, waarin hij wordt voorbereid op zelfstandig wonen. “Ik kijk ernaar uit om mijn leven zelf vorm te geven en er meer structuur in aan te brengen”, zegt Jeffrey vastberaden. “Structuur helpt me om stabiel te blijven. En om goede, eigen keuzes te maken. Natuurlijk zal ik mijn begeleiders gaan missen, maar ik kijk ook graag vooruit.”
Een boodschap van Jeffrey
Jeffrey’s verhaal is er één van doorzettingsvermogen en veerkracht. Zijn advies aan anderen die hulp nodig hebben: “Als je iets wilt, laat je dan niet tegenhouden door mensen die zeggen dat je het niet kunt. Probeer het gewoon, kijk of het je lukt en of het bij je past. Maar zorg wel dat je altijd een vangnet van fijne mensen hebt, dan kan je altijd op iemand terugvallen.”



Het laatste nieuws
Referral recruitment: een goede match loont
‘Op dat moment startte mijn nieuwe leven’